Czy może być coś bardziej klasycznego i nowoczesnego zarazem? Nie może.
To jedna z najbardziej znanych lamp na świecie, PH5 projektu Poula Henningena dla równie znanej firmy Louis Poulsen. Duński design w zenicie znaczy się.
Zaprojektowana tak, by uzyskać jak najwięcej światła, ale nie oślepiać. Czyli świecić światłem odbitym, a nie bezpośrednim.
Ten klasyczny design doskonale sprawdzi się nad stołem w jadalni, a tak naprawdę sprawdzi się wszędzie gdzie lampa zawiśnie.
Duża jest. 50 cm średnicy.
Lampa w 100 % oryginalna, z okresu, w dobrej kondycji vintage. Bez wgnieceń, z kilkoma drobnymi użytkowymi zarysowaniami. Widocznymi jedynie z bliska. Najbardziej widoczne są obtarcia na dolnej krawędzi lampy (zdjęcia).
Poza tym nic specjalnie spektakularnego jej nie jest.
Wysokość zwisu zasadniczo zależny od długości kabla na którym lampa wisi. W tym egzemplarzu zostawiliśmy go tyle, że razem z kloszem lampa może mieć długość do 180 cm.
Do korzystania z lampy potrzebna jest jedna żarówka z dużym gwintem, czyli E27.
Dodaliśmy białą metalową podsufitkę polakierowaną tym samym lakierem co reszta lampy. No i wyszło super.
Wzór PH5 powstał w 1958 roku.
Wysokość lampy : 26,5 cm
Średnica lampy : 50 cm
Maksymalna długość całości : 180 cm
Projektant i architekt Poul Henningsen urodził się w Kopenhadze w 1894 roku jako nieślubny syn pisarza satyrycznego Carla Ewalda oraz działaczki feministycznej i pisarki Agnes Henningsen. W latach 1911-1914 studiował w Frederiksberg Technical School, a następnie w Kopenhaskiej Wyższej Szkole Technicznej do 1917. Na początku swojej kariery pracował zarówno jako architekt, jak i dziennikarz, ale szybko zafascynował się projektowaniem oświetlenia, inspirowanym ówczesnym -nowa technologia żarówki elektrycznej. Podszedł do oświetlenia z naukowego punktu widzenia, badając wpływ, jaki miękkie, rozproszone światło miało na samopoczucie. W 1925 roku Henningsen rozpoczął trwającą całe życie współpracę z kopenhaską firmą oświetleniową Louis Poulsen, dla której wyprodukował ponad sto lamp, wszystkie należące do serii PH, a wszystkie oparte na idei wielu abażurów i dyfuzorów zapewniających ciepło. , miękkie światło. Na początku II wojny światowej Henningsen był przez krótki czas głównym architektem Ogrodów Tivoli w Kopenhadze. Został jednak zmuszony do ucieczki z Danii podczas okupacji niemieckiej i przeniósł się do Szwecji. Wśród jego najbardziej znanych prac znajdują się: PH Snowball z 1958 r., lampa wisząca z ośmioma aluminiowymi kloszami, oraz PH Artichoke z 1957 r., lampa wisząca z żarówką otoczoną łuskowatymi reflektorami – oba kultowe przykłady skandynawskiego modernistycznego designu. Prace Henningsena można znaleźć w największych kolekcjach muzeów na całym świecie, w tym w MoMA, Vitra i V&A. Zmarł w Danii w 1967 roku.
Obecnie uznawany za jednego z czołowych producentów oświetlenia na świecie, Louis Poulsen rozpoczął swoją długą działalność w 1874 roku, najpierw jako Copenhagen Direct Wine Import Company, a następnie, począwszy od 1896 roku, jako dostawca komponentów elektrycznych i narzędzi. W latach 10. XX wieku Louis Poulsen (1871-1934), bratanek pierwotnego założyciela kopenhaskiej firmy, przejął ją i wkrótce potem został partnerem przedsiębiorcy i entuzjasty elektryczności Sophusa Kaastrup-Olsena (1884-1938). Razem ponownie założyli firmę Louis Poulsen & Co. W 1917 roku Kaastrup-Olsen przejął udziały Poulsena i został jedynym właścicielem firmy, w samą porę, aby skorzystać ze wzrastającego popytu na urządzenia zasilane elektrycznie, który rozwinął się w trakcie i po I wojnie światowej.
W 1924 roku Kaastrup-Olsen rozpoczął współpracę z duńskim architektem Poulem Henningsenem (1894-1967) nad projektem innowacyjnego systemu lamp z trzema kloszami, po tym jak Henningsen został wybrany do udziału w legendarnej Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, która miała się odbyć w następnym roku w Paryżu. Henningsen zdobył tam złoty medal, a jego praca z Louis Poulsen & Co. przerodziła się w trwającą całe życie współpracę, która do dziś pozostaje podstawą jej ciągłej produkcji.
Henningsen był zafascynowany światłem i uważał się za „architekta oświetlenia”. W swojej serii lamp PH chciał stworzyć światło bezodblaskowe, ale bezpośrednie tam, gdzie było najbardziej potrzebne, w towarzystwie miękkich cieni, oświetlane przez nowe wówczas żarówki żarowe. Nie zaprojektował po prostu światła, ale cały system; na przestrzeni lat zaprojektowano około tysiąca różnych modeli. Pionierskie i ponadczasowe klasyki, takie jak lampa Artichoke Henningsena (1958) i PH5 (1958), a także lampa Ceiling Flower Pot (1968) i lampa stołowa Panthella (1971) duńskiego projektanta Vernera Pantona , są uważane za jedne z najbardziej kultowych skandynawskich wkładów do nowoczesnej kultury projektowania.
Louis Poulsen — uwielbiany przez miłośników designu na całym świecie — nadal specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji rozwiązań oświetleniowych do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Z funkcją, komfortem i atmosferą w centrum każdego projektu, produkty firmy można znaleźć w licznych kolekcjach muzeów designu, w tym MoMA (Nowy Jork), Cooper Hewitt (Nowy Jork), Philadelphia Museum of Art, Indianapolis Museum of Art, Museum of Decorative Arts (Kopenhaga), Design Museum (Londyn) i Vitra Design Museum (Weil am Rhein). Obecnie Louis Poulsen jest częścią Polaris Private Equity.