Praktycznie niedostępna w tym kolorze zachowana w prawie że idealnym naturalnym stanie nie najmniejsza na świecie lampa biurkowa projektu Elio Martinelli, czyli czołowego „lampiarza” z Włoch lat 60/70.
Posiadając tę lampę można mieć część światowego designu na własność. I to w świetnej formie. A na dodatek lampa jest po prostu fajna. Ruchome ramię pozwala swobodnie obracać kloszem lampy i kierować źródło światła (żarówka E27) gdzie się chce. Lampa ze względu na swoje znaczne rozmiary ma dość znacząco ciężką podstawę. Dzięki temu jej gabaryty nie pozwalają na przeciążanie jej podczas obracania ramieniem.
Całość zachowana w oryginale, łącznie z włącznikiem zainstalowanym w kablu zasilającym. Oryginalna wtyczka jest bez otworu na uziemnienie. Do lampy dodajemy adapter który pozwoli ją podłączyć do współczesnego kontaktu.
Na wewnętrznej stronie klosza, na srebrnym odbłyśniku naklejka znamionowa, od spodu podstawy gumowa nakładka z fabrycznym oryginalnym tłoczeniem (zdjęcia).
Wysokość : 40 cm
Szerokość minimalna/maksymalna : 40/76 cm
Głębokość : 41 cm
Średnica klosza : 40 cm
Wysokość klosza : 17 cm
Średnica podstawy : 29 cm
Wysokość podstawy : 3 cm
Włoski projektant oświetlenia Elio Martinelli urodził się w 1921 roku w Lukce w Toskanii. Uczęszczał do szkoły zawodowej, a następnie studiował scenografię na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji, gdzie ostatecznie uzyskał dyplom. Po ukończeniu szkoły zaczął pracować w firmie oświetleniowej swojego ojca, jednocześnie realizując własne projekty wnętrz restauracji, hoteli i sklepów, z estetyką inspirowaną jego scenografią. W tym okresie, początkowo z konieczności, zaczął także projektować i produkować własne oświetlenie. W 1950 roku Martinelli formalnie założył własną firmę oświetleniową Martinelli Luce w Lukce; od tego czasu firma wyprodukowała wiele projektów oświetlenia do użytku domowego i komercyjnego. Przez całą swoją karierę Martinelli stosował nowe materiały (takie jak metakrylan), a jego prace były reprezentatywne dla włoskiej estetyki modernistycznej z połowy wieku, charakteryzującej się geometrią organiczną, zarówno racjonalistyczną, jak i ekspresyjną. Wyróżniają się m.in. kosmiczne lampy stołowe Serpente (1965), Cobra (1968) i Foglia (1969). Na zaproszenie projektanta Gio Pontiego firma Martinelli wzięła udział w pierwszej edycji międzynarodowej wystawy wzornictwa Eurodomus, która odbyła się w Turynie w 1966 roku. Uczestniczyła również w edycjach z 1968, 1970 i 1972 roku.