Ikona designu, włoska lampa podłogowa Serpente, firmy Martinelli Luce, projektu Elio Martinelli, model 2131. Lampa to prawdziwy rarytas, właściwie egzemplarz kolekcjonerski.
Zaopatrzona w łamane na środku ramię, które pozwala swobodnie przekręcać górną część o 180 stopni. Przeciwwaga umieszczona w podstawie lampy (26 kg) sprawia, że w każdym położeniu jest stabilna. Prostota projektu i elegancja zarazem wzbudzi emocje u każdego kto będzie chciał ją posiadać, a zazdrość u sąsiada gwarantowana w pakiecie.
Została poddana gruntownej renowacji elektrycznej i lakierniczej. Powróciła do swojego pierwotnego wyglądu. Cała biała z czarnym kablem i umieszczonym w nim włącznikiem.
Stalowa ciężka konstrukcja uwieńczone delikatnym i lekkim plastikowym o mlecznym kolorze kloszem. Stalowe ramie wtopione w klosz budzi we mnie zawsze emocje gdy się jej przyglądam.
Stosunkowo niewysoka (120 cm) świetnie nadaje się jako oświetlenie do czytania na sofie w pozycji horyzontalnej.
Lampa po maksymalnym wyciągnięciu ramienia ma szerokość 140 cm. W pozycji widocznej na zdjęciu głównym 76 cm.
Jest w stanie idealnym.
Żarówka E27, czyli z tzw dużym gwintem.
Zalecam żarówki ledowe, które się nie nagrzewają tak jak klasyczne, które mogą zbyt mocno nagrzewać plastikową czaszę klosza.
Wysokość : 120 cm
Szerokość : 76/140 cm
Średnica klosza : 52 cm
Wysokość klosza : 29 cm
Średnica podstawy : 36 cm
Waga 26 kg
Włoski projektant oświetlenia Elio Martinelli urodził się w 1921 roku w Lukce w Toskanii. Uczęszczał do szkoły zawodowej, a następnie studiował scenografię na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji, gdzie ostatecznie uzyskał dyplom. Po ukończeniu szkoły zaczął pracować w firmie oświetleniowej swojego ojca, jednocześnie realizując własne projekty wnętrz restauracji, hoteli i sklepów, z estetyką inspirowaną jego scenografią. W tym okresie, początkowo z konieczności, zaczął także projektować i produkować własne oświetlenie. W 1950 roku Martinelli formalnie założył własną firmę oświetleniową Martinelli Luce w Lukce; od tego czasu firma wyprodukowała wiele projektów oświetlenia do użytku domowego i komercyjnego. Przez całą swoją karierę Martinelli stosował nowe materiały (takie jak metakrylan), a jego prace były reprezentatywne dla włoskiej estetyki modernistycznej z połowy wieku, charakteryzującej się geometrią organiczną, zarówno racjonalistyczną, jak i ekspresyjną. Wyróżniają się m.in. kosmiczne lampy stołowe Serpente (1965), Cobra (1968) i Foglia (1969). Na zaproszenie projektanta Gio Pontiego firma Martinelli wzięła udział w pierwszej edycji międzynarodowej wystawy wzornictwa Eurodomus, która odbyła się w Turynie w 1966 roku. Uczestniczyła również w edycjach z 1968, 1970 i 1972 roku.